Našli ste tuláka?
Stratil sa Vám psík?
Skôr, ako začneme písať o tom, čo treba robiť v prípade, že sa Vám stratil psík, je dôležité vedieť čo robiť, aby sa Vám nikdy nestratil.
Najčastejším problémom je, že psík utečie pri venčení. To sa ale nemôže stať, keď ho bude držať na vôdzke. Ak potrebujete psíka poriadne vybehať, kúpte mu tzv. stopovačku, čo je extra dlhé (5-10m) vodítko. Na verejnom, neohradenom priestranstve ho z vodítka nepúšťajte. Vôdzku pre psa nevymysleli preto, aby Vám strpčovala prechádzky, ale preto, aby ste sa spolu mohli bezpečne a dlhé roky prechádzať.
Každý psík sa aspoň raz v živote stretne so situáciou, z ktorej sa vyľaká a problém je na svete. Ak by sme dostali euro za každý prípad, kedy sme čítali alebo počuli vetu "..ale doteraz mi nikdy neušiel", tak už máme postavený nový útulok :)
Žiaľ aj Vám sa to môže stať, nikto nie je výnimka. Preto treba dbať na bezpečnosť psíka vždy a za každých okolností.
Ak sa však predsa len stane, že Vám psík ujde, najdôležitejšie je začať ho okamžite hľadať. Hlavne s chladnou hlavou, hravo, akoby sa nič nedialo. Ak budete s plačom pobehovať po sídlisku/dedine, a vydesene kričať jeho meno, môže sa stať, že sa ešte viac vyľaká, bude si myslieť, že sa naozaj deje niečo zlé a schová sa ešte viac.
Ak sa Vám ho podarí nájsť, pripnite ho na vodítko a choďte s ním domov, ako vždy, keď je koniec prechádzky. Neberte ho na ruky, neľutujte ho (plakať budete doma), a vôbec nikdy ho nechváľte! Môže zostať zmätený zo situácie a nabudúce si to môže vyskúšať znova :)
V prípade, že sa Vám psíka v priebehu pár hodín nepodarí nájsť, utekajte domov, sadnite si k počítaču, vytvorte leták a hneď ho začnite zdieľať na sociálnych sieťach. Leták, alebo akákoľvek výzva, musí vždy obsahovať:
- fotku psíka (mojkacie sú super do albumu, ale na plagáte musí byť viditeľný celý),
- meno psíka (ak má menej známe, exotické meno, dopíšte aj ako sa vyslovuje),
- lokalitu kde sa stratil, kedy sa stratil,
- povahové vlastnosti v skratke ("je plachý, nenaháňajte ho", "nereaguje dobre na deti", "je priateľský, príde na zavolanie" atď.)
a nesmiete zabudnúť ani na telefonický kontakt, kde Vás nálezca môže zastihnúť 24 hodín denne.
Ak ponúkate finančnú odmenu za nájdenie, teiž to uveďte na leták, ale musíte počítať s tým, že telefonátov (hlavne falošných) budete mať o dosť viac.
Ak sa výletník nenájde ani do rána, povešajte v okolí letáky. Stromy sú vďačné reklamné povrchy, je ich veľa a sú všade. Najfrekventovanejšie miesta sú vždy zastávky (autobus, električka..) a najinformovanejší ľudia sú poštárka a krčmárka. V sprievode čokolády im dajte letáčik a poproste ich aby mali oči na stopkách :) (dôležité: po nájdení psíka odstráňte všetky letáky!)
Vyhľadajte útulky v okolí a telefonicky ich kontaktujte, či im nikto nedoviezol, alebo nenahlásil Vášho psíka. Nezabudnite im nechať kontakt na seba. Kontaktujte aj mestskú/obecnú políciu, či im nebol nahlásený túlavý pes na odchyt. Aj im nechajte kontakt, ak by sa pes našiel. Ak bývate na dedine, kde ešte funguje obecný rozhlas, určite využite aj túto možnosť. Nápomocní môžu byť aj veterinári. Každý pes potrebuje starostlivosť a ak najdúcha dobráci donesú na prehliadku, a veterinár vie že ho niekto hľadá, bude Vás kontaktovať.
Nezabudnite si dať psíka označiť mikročipom, zmnohonásobíte mu šancu dostať sa domov. Ak Váš psík už mikročip má, uveďte to aj na leták, a tiež si nezabudnite skontrolovať, či je čip registrovaný v centrálnom registri spoločenských zvierat www.crsz.sk
A na záver ešte jednou vetou zdôrazníme, že za bezpečnosť psíka ste zodpovední Vy, jeho pán/panička, tak si ho strážte, ako si on stráži Vás :)
Našli ste psíka?
Mnohí si myslia, že keď nájdu psíka a zavolajú do útulku, tak ho hneď utekajú zachrániť. Žiaľ realita je však iná. Útulky na Slovensku fungujú na báze dobrovoľnosti, to znamená, že my dobrovoľníci, počas pracovných dní a pracovnej doby, chodíme do zamestnania. Rovnako ako Vy, tak ani my nemáme možnosť vystúpiť z autobusu/vlaku, cestou do práce, keď nám zavoláte, že ste videli psíka pri ceste. Samozrejme robíme maximum, čo sa len dá, ale vždy musíte priložiť ruku k dielu aj Vy.
Ak nám napríklad poobede zavoláte, že ste ráno videli niekde psa, určite sa tam nevyberieme skôr, akoby sme si overili, či tam ešte je. Žiaden pes nebude totiž čakať pol dňa pri ceste, kým príde záchrana.
V prípade nájdenia psíka je prvoradé ho odchytiť a vziať ho do bezpečia. Ak pred Vami bude psík utekať a nebude chcieť spolupracovať, nezmôžem viac ani my. Nemáme magnet na psíkov a neovládame ani žiadnu tajnú reč, aby sme ich presvedčili. Je to len o výdrži a odhodlanosti.
Ak psíka nemáte možnosť odchytiť a vziať k sebe aspoň na pár dní (alebo aj keď ho dochytíte a vezmete domov), vždy treba ako prvý orgán, kontaktovať mestskú políciu, alebo obecný úrad. Ich povinnosťou je starať sa o túlavé zvieratá a poznajú ďalší postup. Oni potom kontaktujú príslušný útulok/karanténnu stanicu, s ktorou sú zazmluvnení.
Neexistuje žiaden protokol ako sa zachovať keď vidíme túlavé zviera, je to vždy na Vás a Vašom svedomí, ako sa zachováte. Zavolať útulok a odložiť ho tam nie je záchrana a neprináleží Vám červený bod :)
Pozrime sa ale na ideálny príklad, v ideálnom svete:
- vidím pri ceste psa
- zastavím sa, pokúsim sa ho odchytiť, vezmem ho do bezpečia
- vyhľadám najbližšieho veterinára, aby skontroloval, či nemá mikročip
- v prípade, že mikročip má, veterinár kontaktuje majiteľa, on si príde pre psíka a Vám sa pripíše červený bod :)
- v prípade, že mikročip nemá, kontaktujete mestskú políciu/obecný úrad, že ste našli tuláka
- mestská polícia/obecný úrad následne kontaktuje príslušný útulok
- ak je v útulku voľné miesto, a vie ho hneď prijať, tak po dohode s dobrovoľníkom ho doveziete do útulku a pripíšete si červený bod :)
- v prípade, že v útulku voľné miesto nie je, psík zostane na pár dní u Vás (pokiaľ sa miesto neuvoľní) a následne Vás útulok bude kontaktovať, že ho môžete doviezť. V prípade takejto spolupráce Vám prináležia dva červené body :)
Počas toho vybavovania sa môžete podieľať aj na hľadaní majiteľa na sociálnych sieťach a rôznych portáloch. Psíkovi treba urobiť fotky (aby ho bolo vidieť celého a nie je chvost alebo dredy na bruchu). Treba vždy uviesť kedy, kde a ako sa našiel, či má nejaké špeciálne poznávacie znamenie (staré zranenie, obojok..). A samozrejme uveďte telefonický kontakt, kde Vás môže majiteľ kontaktovať.
Nie je to nič komplikované, ale jeden človek, alebo jedna organizácia nespasí celý svet. Spolu však vždy zmôžeme viac.
A na záver, k nájdenému psíkovi sa vždy zachovajte tak, ako by ste si želali, aby sa zachoval nálezca Vášho psíka k nemu.
Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať!
P.S. Nikdy neodchytávajte zúrivého psa! Ak si nie ste istý, že to zvládnete, určite neriskujte svoje bezpečie a zdravie!