ÚTULOK VEĽKÝ MEDER

Naši partneri / Unsere Partner

 

10723438 964208500260642 1876539982

 

huns-sucht-sofa.at logo

 

2percent z dane

!!! Stop množiteľom !!!


pyramide                  Kto je množiteľ a čo je množiareň?

 

Prinášame vám článok o množiteľoch a množiarňach, lebo nám je jasné, že nestačí „iba“ prevádzkovať útulok a inzerovať psy, je nutné, aby sme sa aj niečo nové naučili, aby sme problematiku tulákov riešili komplexne.

Množiarne sú problémom, o ktorom počul už asi každý, a predsa je nutné na ne stále dookola upozorňovať, a hlavne, je dôležité si objasniť, koľko rôznych foriem množenia existuje.

Väčšina z nás si pri pojme množiareň, množiteľ, predstavuje budovu, pivnicu, kde sa psíky tlačia v klietkach pre králiky, celý život iba rodia a keď doslúžia, skončia na ulici, alebo horšie. Je to presne tak, ale povedzme si o týchto miestach trochu viac.

mnozitel 15 Máte doma čistokrvného psíka bez preukazu pôvodu, lebo ste si chceli ušetriť peniaze a aj tak s ním nechcete chodiť na výstavy? Videli ste jeho rodičov, keď ste ho kupovali? A ste si istí, že to, čo vám bolo ukázané, ako rodičia, naozaj rodičia boli? Kde ste si psíka prevzali? Videli ste, kde žil predtým? Kde sa narodil? Bolo vaše šteniatko očkované a odčervené, ako malo byť? Máte pocit, že práve kúpou šteniatka od množiteľa, ste toho svojho zachránili? 


Množiteľ berie psa ako predmet
, biznis, niečo, čo mu zarába peniaze, povedzme, ako keď predávate hrnce. Hrnce ale nepotrebujú jesť, piť, nepotrebujú lásku, spoločnosť, nedýchajú, nežijú, necítia, pre množiteľa ani pes necíti, nežije, len rodí, zarába a keď prestane zarábať, stane sa zbytočným. Tieto psy žijú v klietkach cca 60x60 cm, aby sa ich v miestnosti na to určenej zmestilo čo najviac. Klietky sú z pletiva, aby výkaly prepadli spodkom, aby sa nemuseli čistiť, otvárať, aj keď, asi by veľmi nemalo čo byť čistené, keďže výkaly sú často jedinou potravou týchto psov. Granule vidia veľmi zriedkakedy, ak vôbec, možno sa im raz za čas ujde suchý chlieb, rohlík, vodu vidia tak málokedy, že mnohí sa jej po zachránení boja a treba ich učiť piť z misky. 

      mnozitel 07    mnozitel 26    mnozitel 36    mnozitel 61


V každej klietke žije niekoľko psov, sučky a samec, aby sučky mal kto nakrývať. Ak porodia viaceré naraz, aspoň si navzájom odchovajú šteniatka, keby aj niektorá pôrod neprežila. Sučka sa prvýkrát hára vo veku 6-8 mesiacov, to je, ako 12-14 ročné dievča, a vtedy aj rodí prvýkrát, a potom každých 6 mesiacov znova a znova, či už prirodzene, alebo cisárskym rezom. Tieto psy za celý život nevidia svetlo, nepocítia pohladenie, nezačujú milé slovo, sú to len veci. Keď takáto sučka, alebo aj pes, prestane byť schopná mať šteniatka, alebo ochorie, alebo nie je dosť mini, aby mala mini šteniatka, stáva sa nepotrebnou a je nechaná napospas osudu. Nie je ojedinelé, že umierajú priamo v klietke a stávajú sa dokonca potravou pre tých, čo ešte žijú. To, s čím sa stretávame najčastejšie je, keď množiteľ takéto nepotrebné „veci“ vezme a vyhodí niekam do poľa, k útulku, alebo len tak, kde mu to napadne. Tieto psíky my potom nachádzame v neopísateľnom stave, fotografie vám aspoň z časti napovedia a pomôžu predstaviť si, čím si prešli...

        mnozitel 05    mnozitel 19    mnozitel 51    mnozitel 52

Keď si kúpite šteniatko od sučky, ktorá žila vo vyššie opísaných podmienkach, isto vám je jasné, že je takmer vylúčené, aby z neho vyrástol zdravý psík, ktorý vám bude robiť radosť. Takéto šteniatka sú málokedy veterinárne ošetrené tak, ako by mali byť. Možno vám k nemu aj dajú očkovací preukaz, avšak nikto vám nezaručí, že tú vakcínu vaše šteniatko naozaj dostalo, nehovoriac o červoch. Okrem toho, keďže v množiarňach sa krížia medzi sebou príbuzné psíky, u ich šteniat sa potom objavujú rôzne zdravotné vady, genetické zmeny, ktoré často spôsobujú stavy nezlučiteľné so životom a psík v istom veku umiera a vy mu nedokážete pomôcť. Alebo bude mať takú vadu, ktorá mu bude spôsobovať bolesti a  mnozitel 14 nakoniec budete nútení svojho psíka dať utratiť, aby už nemusel trpieť. Okrem fyziologických zmien je potrebné spomenúť aj psychické vady takýchto šteniat, keďže u šteniatok v prvých 12 týždňoch nastáva tzv. imprinting, čiže šteňa sa učí, ako byť psom, avšak od matky, ktorá vo svojom živote nevidela slnko, nestála na tráve a nepoznala lásku, sa nemôže naučiť, ako sa má skutočný pes správať. Je teda jasné, že takýto pes bude mať problémy so správaním, môže byt agresívny, alebo bojazlivý, v každom prípade ale určite nebude zdravý, sebavedomý spoločník, akého ste chceli a akého by ste mali mať. Je nám jasné, že keď už si toto šteňa vezmete domov, budete ho ľúbiť, takže sa budete snažiť jeho problémy, či už zdravotné, alebo psychické, riešiť, čo ale tiež bude niečo stáť.

No povedzte, nebolo by sa viac oplatilo kúpiť si šteňa z overenej chovnej stanice, ktoré bude zdravé, normálne a bude vám robiť len a len radosť? Isto, pre každý prípad existujú aj výnimky, je však oveľa menej pravdepodobné, že si kúpite choré šteňa z overenej chovnej stanice, ako to že vaše šteňa od množiteľa bude v poriadku.

Ak si teraz hovoríte, že práve tieto šteniatka treba zachrániť, tak si uvedomte, že kým bude dopyt, bude aj ponuka a kúpou šteniatka od množiteľa nepomôžete nikomu, práve naopak, podporíte množiteľa v jeho činnosti a on bude veselo pokračovať.

Isto ste si už položili otázku, kam sa toľko šteniat dá umiestniť?! Množitelia psíkov neumiestňujú, ale predávajú ako "reďkovky na trhu"... Šteniatka v 6-8. týždni sa naložia do prepraviek "ako zemiaky", príde výkupca, zaplatí v hotovosti (za kus) a odvezie niekedy naraz aj 100 šteniat. Hej, naťahujeme odpoveď kam vlastne idú, lebo ani napísať sa nám to nedá bez plaču.. Oni totiž putujú do laboratórií, rôznych kozmetických firiem, na pokusy, výskumy a testy.


      mnozitel 11    mnozitel 16    mnozitel 38    mnozitel 13

Tieto množiarne však nie sú jediným problémom, nie sú jedinou príčinou, prečo je na uliciach a v útulkoch tak veľa nechcených psov. Aj keď váš pes nežije v klietke 60x60 cm, ak sa vám pravidelne doma rodia šteniatka bez rodokmeňa, tiež je to množenie, možno v malom a nie pre peniaze, ale je to množenie. Ja viem, poviete si, veď vy tým svojim šteniatkam vždy nájdete dobré domovy, ste v kontakte, ľúbite ich a to je fajn, avšak, ak by sa tie šteniatka nenarodili, záujemci by si možno vybrali psíka z útulku, z ulice, alebo by si kúpili psíka z chovnej stanice.

Veľakrát počujeme, že tá, ktorá sučka je rada mamina, že je šťastná, keď má šteniatka, to je však omyl, psy fungujú na princípe pudov, konajú tak, ako im káže príroda, šteniatka odchovajú a život ide ďalej. Ak by sučky naozaj rady rodili a vedeli by, že to sú ich deti, tak by sa nemohlo stať, že syn nakryje svoju mamu, alebo otec dcéru, sú to pudy, inštinkty, zákony prírody, nie je to vedomý incest.

Taktiež medzi ľuďmi panuje mýtus, že sučka by mala mať aspoň raz za život šteniatka, aby sa vyhla rakovina v neskoršom veku. NEZMYSEL! A neverte tomu, ani keby vám to hovoril váš veterinár. Faktom je, že pokiaľ v sučke budú pohlavné orgány, budú v nej pracovať aj hormóny, ktoré rakovinu maternice, vaječníkov, alebo mliečnych žliaz môžu spustiť. Jedinou ochranou, alebo spôsobom, ako znížiť toto riziko, je sterilizácia, pri ktorej sa odstránia vaječníky aj maternica. Rakovina nemôže napadnúť orgán, ktorý tam už nie je. Niečo podobné platí aj pre psov. Takmer každý pes vo vyššom veku trpí na problémy s prostatou, pričom, kým sa tieto prejavia, často býva už neskoro. Včasnou kastráciou sa prostata stiahne a psík môže veselo žiť v zdraví až do vysokého veku, veď vždy je lepšie podstúpiť narkózu u mladého psa, ako u starčeka, kde to už môže byt veľké riziko.

Takže nie, neexistuje dobrý dôvod, aby vaša sučka mala šteniatka, pokiaľ nemá rodokmeň a nie je uchovnená s génmi, ktoré sa oplatí ďalej kultivovať. Bodaj by sme žili vo svete, kde by sa každé šteniatko mohlo narodiť, bodaj by bolo tak málo psov, že by sme sa nenarodených nevedeli dočkať. Bodaj by denne na uliciach, v útulkoch, v množiarňach neumierali desiatky, stovky psíkov. Až budeme v takomto svete žiť, potom sa budeme tešiť každému šteniatku, to už ale bude svet, kde nebudú množitelia, kde ani jeden pes nebude trpieť, každý bude v dobrom domove, nebudú prípady týrania. Kým však tento svet nastane, musíme sa zamyslieť, ako by sme vedeli pomôcť tým, čo už na svete sú a uistiť sa, že ich viac na tento svet neprivedieme.

Autor: OZ Dog Azyl

/Fotografie sú z rôznych zdrojov/

mnozitel 02    mnozitel 06    mnozitel 10    mnozitel 12

mnozitel 17    mnozitel 20    mnozitel 23    mnozitel 27

mnozitel 29    mnozitel 30    mnozitel 35    mnozitel 40

mnozitel 43    mnozitel 44    mnozitel 45    mnozitel 48

mnozitel 57    mnozitel 58    mnozitel 63  

  

1ab7 e33d STOP den Vermehrern jeglicher Art!Wer ist ein Vermehrer und was ist eine Vermehrer-Zuchtstätte?

Wir bringen erneut ein Aufklärungsartikel dar, da uns klar ist, es reicht nicht „nur” ein Tierheim zu betreiben und die Hunde zu inserieren. Es ist notwendig, etwas Neues dazu zu lernen, die Streuner-Problematik komplex zu lösen.
Die Vermehrer-Zuchtstätten stellen ein Problem dar, dass bereits jeder ganz sicher kennt. Jedoch ist es wichtig, auf dies aufmerksam zu machen, und vor allem, es ist wichtig aufzuklären, wie viele Vermehrungs-Arten existieren.

Mehrere von uns stellen sich unter einer Vermehrer-Zuchtstätte, unter einem Vermehrer, ein Haus oder einen Keller vor, wo sich die Hunde in einem Kaninchen-Käfig aufeinander drücken, ihr ganzes Leben lang nur gebären, und wenn letztendlich ihr Dienen zu Ende ist, enden sie auf der Straße, wenn nicht noch schlimmer. Es sieht tatsächlich so aus, lasst uns aber darüber etwas mehr erzählen.

Haben sie einen Rassenhund ohne Abstammungsurkunde Zuhause, weil sie Geld sparen wollten und sie möchten sowieso keine Hunde-Ausstellungen mit ihm besuchen? Haben sie bei seinem Kauf seine Eltern gesehen? Und sind sie sicher, dass die Hunde, die ihnen als seine Eltern gezeigt waren, auch tatsächlich seine Eltern waren? Wo hat die Übernahme ihres Hundes stattgefunden? Konnten sie sehen, wo der Hund vor der Übernahme gelebt hat? Wo er zur Welt gebracht wurde?

Wurde ihr Welpe geimpft, entwurmt, so wie es sein sollte? Meinen sie, dass sie gerade durch den Kauf des Welpen von einem Vermehrer ihren Hund gerettet haben? Für einen Vermehrer bedeutet der Hund eine Ware, ein Business, etwas was Geld produziert. Sagen wir, ähnlich wenn sie zum Beispiel Töpfe verkaufen würden, nur dass die Töpfe kein Trinken, Essen, Liebe, und Gesellschaft bedürfen. Sie atmen, leben und fühlen nicht. Für einen Vermehrer bedeutet ein Hund das gleiche wie ein Topf – er fühlt und lebt nicht, stellt nur eine Gebärmaschine dar, gewinnt Geld. Und wenn er aufhört Geld zu gewinnen, wird er unnötig. Solche Hunde leben in 60x60 cm kleinen Käfigen, damit in den entsprechenden Raum möglichst viele hineinpassen.

Die Käfige sind aus einem Gewebegitter, damit die Exkremente durch die Öffnungen im Boden durchfallen können. So müssen die Käfige nicht geöffnet und gereinigt werden, obwohl da schwer etwas zu reinigen wäre, da die Exkremente oft das einzige sind, was den Hunden zum Essen bleibt. Hundefutter sehen die Hunde nur selten, oder gar nicht, ab und zu bekommen sie trockenes Stück Brot. Das Wasser ist für die Hunde so unbekannt, dass die nach dem Retten Angst vor Wasser haben und die müssen neu lernen von der Schale zu trinken. In jedem Käfig leben mehrere Hunde, ein Hund und einige Hündinnen, damit die Hündinnen gedeckt sein können.

Wenn die Geburt bei mehreren auf einmal stattfindet, kümmern sie sich gegenseitig um die Welpen, sollte eine von ihnen die Geburt etwa nicht überleben. Das erstmalige Auftreten der Läufigkeit mit 6-8 Monate Alter ist wie bei einem 12-14 jährigen Mädchen, und in diesem Alter gebärt die Hündin zum ersten Mal. Danach jede 6 Monate, und wieder und wieder, entweder natürlich oder durch eine Schnittentbindung. Diese Hunde sehen ihr ganzes Leben lang kein Licht, werden nicht gestreichelt, hören kein nettes Wort. Wenn die Hündinnen und Hunde nicht mehr fähig sind, die Welpen zur Welt zu bringen, oder erkranken, oder sind nicht genug „mini“ um „Miniwelpen“ zur Welt zu bringen, werden die unnötig und gnadenlos ihrem Schicksal ausgeliefert. Es passiert nicht selten, dass der Hund direkt im Käfig stirbt, und sogar als Futter für die anderen die noch leben dient. Am häufigsten begegnen wir uns mit der Situation, wo der Vermehrer solche unnötige „Ware“ irgendwo im Feld aussetzt, in die Nähe eines Tierheims, oder dort, wo ihm das einfach gerade passt. Diese Hundewesen werden dann von uns in einem unbeschreiblichen Zustand gefunden. Von einigen Fotos können sie wenigstens teilweise sehen, was die Hunde hinter sich haben.

Wenn sie einen Welpen von einer Mutter aus solchen Bedingungen kaufen, sollte ihnen absolut klar sein, dass es fast ausgeschlossen ist, dass sie einen gesunden Hund haben werden, der ihnen Freude bringt. Solche Welpen werden beim Vermehrer selten veterinär behandelt. Vielleicht wird ihnen ein Impfpass gegeben, jedoch niemand wird ihnen gewährleisten, dass der Hund den Impfstoff auch bekommen hat. Das gleiche gilt auch für die Entwurmung. Außerdem werden bei den Vermehrer verwandte Hunde gegenseitig gekreuzt. Bei den Welpen werden dann verschiedene gesundheitlichen Defekte oder genetischen Veränderungen vorkommen, aufgrund von welchen dann das Tier in jungem Alter stirbt und sie sind machtlos es zu retten, oder es unter so einen schmerzhaften Fehler leidet, dass sie gezwungen werden es einzuschläfern, damit es nicht mehr leidet. Außer physiologischen Änderungen sollten auch psychischen Fehler solcher Welpen betont werden. Während der ersten 12 Wochen kommt es bei den Welpen zum sogenannten „imprinting“, d.h. der Welpe lernt von seiner Mutter wie man ein Hund wird, nur das die Mutter ihr Leben lang keine Sonne gesehen hat, auf dem Grass nicht spaziert ist und keine Liebe kennengelernt hat, so kann er kaum lernen, wie ein richtiger Hund sich benehmen soll. Es ist daher klar, dass solcher Hund Probleme mit seinem Benehmen haben wird, er kann aggressiv oder ängstlich werden, in jedem Fall wird er aber kein gesunder und selbstbewusster Gesellschafter werden, den sie sich wünschen. Uns ist es bewusst, wenn sie so einen Welpen bereits Zuhause haben, werden sie ihn lieben und sich bemühen seine gesundheitlichen oder psychischen Probleme behandeln, was jedoch auch etwas kostet. Seien sie aufrichtig, wäre es nicht günstiger gewesen, einen Welpen aus einer seriösen Zuchtstation zu kaufen, welcher gesund, mit normalem Beheben sein wird und wird ihnen Freude machen? Sicher, Ausnahmen existieren, nur es besteht kleinere Wahrscheinlichkeit einen kranken Welpen aus einer seriösen Zuchtstation zu kaufen, als dass ihr Welpe von einem Vermehrer gesund und in Ordnung sein wird. Wenn sie jetzt sagen, dass gerade diese Welpen gerettet sein sollen, dann seien sie sich bitte der Tatsache bewusst, solange die Anfrage besteht, wird auch das Angebot bestehen und mit dem Kauf des Welpen von einem Vermehrer helfen sie niemandem, eher umgekehrt, sie unterstützen den Vermehrer in seiner Aktivitäten und er wird zufrieden weiter vermehren.

Die Vermehrer-Zuchtstätten stellen nicht das einzige Problem dar, die allein sind nicht für die große Anzahl der ungewollten Hunde auf den Straßen und in den Tierheimen verantwortlich. Auch wenn ihr Hund nicht in einem 60x60 cm kleinen Käfig lebt, und er regelmäßig bei ihnen Zuhause Welpen ohne Abstammungs-Urkunde gebärt, das ist auch eine Form von Vermehren. Vielleicht in kleinem Ausmaß, wobei das Ziel nicht Geldgewinn ist, jedoch es ist immer das Vermehren.

Wir verstehen, sie werden sagen, dass sie für ihre Welpen immer ein glückliches Zuhause finden, im Kontakt bleiben, und die Welpen werden geliebt und das ist in Ordnung, jedoch wären die Welpen nicht zur Welt gebracht, würden vielleicht die Interessenten einen Hund aus einem Tierheim wählen, oder würden die den Welpen von einem seriösen Züchter kaufen.

Oft hören wir uns an, dass die Hündin, die Mutter wird und Welpen hat, doch glücklich darüber ist. Eigentlich ist es ein Irrtum. Bei den Hunden funktioniert alles auf Drängenbasis, die handeln laut Anweisungen der Natur, also die Welpen werden von ihnen großgezogen und das Leben geht weiter. Sollten die Hündinnen gerne gebären und die wüssten dass es ihre Kinder sind, so könnte nicht passieren, dass der Sohn seine Mutter, der Vater seine Tochter deckt. Es sind alles Drängen, Instinkte, Naturgesetze, es ist kein bewusster Inzest.

Zwischen den Leuten herrscht noch ein Mythus, und zwar eine Hündin sollte mindestens einmal im Leben Welpen zur Welt bringen, damit sie Krebserkrankung im höheren Alter vermeidet. Unsinn! Glauben sie nicht daran, auch wenn es ihnen ihr Veterinär sagen würde. Tatsache ist, dass solange im Körper der Hündin die Geschlechtsorgane sind, werden in ihr auch die Hormone aktiv sein und diese können dann den Krebs der Gebärmutter, der Eierstöcken und der Milchdrüsen anlassen. Der einzige Schutz, bzw. Weg wie diese Gefahr zu senken, ist die Sterilisierung, wobei die Gebärmutter und die Eierstöcke entfernt werden. Würde ich unseren Herrn Doktor zitieren, kann Krebs kein Organ, der nicht mehr existiert, angreifen. Und ähnlich gilt es auch bei den Hunden. Fast jeder Hund im höheren Alter leidet an Probleme mit seiner Prostata. Meistens ist zurzeit, wo die Probleme demonstriert werden, bereits zu spät. Durch eine frühzeitige Kastration kommt es zum Zurückziehen der Prostata und der Hund kann munter und gesund weiterleben und ein hohes Alter erreichen. Und es ist immer besser eine Narkose in jungem Alter eingehen, statt wenn der Hund schon alt ist, weil da könnte eine große Gefahr bestehen.

Daher nein, es besteht kein guter Grund ihrer Hündin die Möglichkeit zu geben Welpen zu haben, falls sie nicht über die Abstammungsurkunde verfügen und eine Zucht mit Genen, die es sich lohnt zu kultivieren, gewährleistet ist. Wir wären glücklich darüber, wenn die Situation in der Welt so wäre, dass jeder Welpe ungeduldig und mit großer Freude erwartet würde, und dass in den Tierheimen und bei den Vermehrern keine dutzende bzw. hunderte Hundewesen täglich sterben.

Wenn wir eines Tages in so einer Welt leben werden, dann freuen wir uns über jeden Welpen. Das wird dann aber eine Welt ohne Vermehrer sein, und kein einziger Hund wird leiden, jeder wird in einem glücklichen Zuhause leben, es wird keine Misshandlung vorkommen. Solange es so eine Welt nicht gibt, müssen wir sorgfältig denken und handeln, wie am besten den Hunden zu helfen ist, die bereits geboren und auf menschliche Hilfe angewiesen sind, und sicherstellen, dass keine mehrere zu dieser Welt gebracht werden Teilen sie ihre Erfahrungen mit uns, falls möglich auch mit entsprechenden Fotos.

Folgende Fotos stammen aus verschiedenen Quellen. Die Mops-Hündin ist unsere
Gloria und die Yorkschier-Hündin unsere Stela, beide haben in der Zwischenzeit ein
glückliches Zuhause.

Joomla SEF URLs by Artio
Created by Echo WebDesign Partner of YourBrand