ÚTULOK VEĽKÝ MEDER

Naši partneri / Unsere Partner

 

10723438 964208500260642 1876539982

 

huns-sucht-sofa.at logo

 

2percent z dane

Dirofilária - neviditeľný zabijak!

0diro image web Každý majiteľ psíka, či iného domáceho miláčika pozná slovo "parazit". Predstavuje si pod ním blšku, kliešťa alebo špagetku škrkavku, ale tým to žiaľ vôbec nekončí. Naučili sme sa chrániť bundášov proti kliešťom, naučili sme sa pravidelne odčervovať, ale musíme začať klásť čoraz väčší dôraz aj na ochranu proti komárom. Malá štipľavá potvorka, ktorá nám bzučí pri uchu a ani nevieme ako, ale vždy sa jej podarí pochutnať si na nás. A rovnako si pochutnáva aj na našich psíkoch. Častokrát si majitelia psíkov už ani nevšímajú, že sa ich psík škrabe, blšky nemá, tak to nemôže byť nič vážne. Ale veruže môže.. 

Komáre okrem toho, že spôsobujú svrbivé štípance, prenášajú mnohé nebezpečné choroby. Napríklad aj dirofiláriózu. Skúsim o týchto "otravných filáriách" - ako to ja volám - napísať trocha menej odborne, ale s podloženými faktami. 

Dirofilárióza je choroba spôsobená parazitujúcimi vlasovcami (Dirofilaria immitis a Dirofilaria repens) z čeľade Onchocercidae. Ale čo to vlastne znamená? 

Dirofilaria immitis, spôsobuje takzvanú srdcovú formu dirofilariózy (ľudovo ho voláme srdcový červ, ale napáda aj pľúca), a Dirofilaria repens, spôsobuje podkožnú formu ochorenia (pre kamarátov len kožný (podkožný) červ, ktorý napáda aj oči). 

Dirofilárióza postihuje najmä psov, mačky a voľne žijúce mäsožravce, ale komár, ktorý 

sa napil z krvi nakazeného zvieraťa, však môže infikovať aj človeka

a
Dirofilárie majú
viacero vývojových štádií, počas ktorých sa z larvy vyvinie dospelý parazit. Dospelá samica porodí živé larvy, zvané mikrofilárie, ktoré cirkulujú v krvnom obehu hostiteľa. Keď komár saje krv nakazeného zvieraťa, stáva sa prenášačom, a mikrofilárie spolu so slinami vypúšťa do tela nového hostiteľa. 


U komárov sa mikrofilárie vyvinú do vyššieho larválneho štádia a transformácia na dospelého červa prebieha v srdci a artériách pľúc hostiteľa a trvá 6 mesiacov. Zatiaľ čo mikrofilárie sú extrémne drobné (300 μm,čo predstavuje  0,3 mm), dospelý parazit meria aj 12-30 cm.

Dospelí jedinci žijú v srdci 5-7 rokov, ale mikrofilárie cirkulujú v krvi ešte 2,5 roka po eliminácií dospelých dirofilárií.

Laicky teda povedané, komár nasaje s krvou mikrofilárie (larvy dirofilárie) z infikovaného zvieraťa a následne uštipnutím ďalšieho zvieraťa, túto pliagu prenesie na neho. Mikrofilárie "pekne dospievajú", prúdia si krvným obehom a keď príde ich čas, usalašia sa v srdci alebo pľúcach, kde im už nič nebráni v tom, aby pekne dospeli a úžívali si život. Stávajú sa z nich dospelé červy, ako sa vyššie spomenulo. Strašidelné, že? d  
Ochorenie sa u psov aj mačiek diagnostikuje z krvi. Mikrofilárie sa identifikujú z krvného náteru a na dirofilárie sú tzv. rýchlotesty (ktoré sú však schopné zachytiť len druh Dirofilaria immitis). Bližšie sa potom ich druh špecifikuje tiež z krvného náteru, alebo aj špeciálnymi laboratórnymi testami. Pokiaľ je prítomnosť mikrofilárií potvrdená, je následne nutné ďalej diagnostikovať, o ktorý druh Dirofilárie sa jedná.

b Dirofilaria immitis spôsobujúca srdcovú (pľúcnu) formu infekcie je rozšírená v USA, Kanade, Afrike, Ázii, Austrálii i v Stredomorí. V strednej Európe sa doteraz vyskytovala len ojedinele, no oblasť jej výskytu sa neustále rozširuje. Ešte donedávna bola Dirofilaria immitis, pôvodca tzv. srdcovej červivosti psov (alebo výstižnejšie pľúcnej dirofilariózy), detegovaná na území strednej Európy pomerne zriedkavo v porovnaní s príbuzným druhom Dirofilaria repens parazitujúcom v podkoží a očných štruktúrach mäsožravcov, ale aj človeka. 

„Počas nášho prvého epidemiologického výskumu v rokoch 2005 – 2015 bolo na dirofilariózu vyšetrených vyše štyritisíc psov zo všetkých regiónov Slovenska. Priemerná prevalencia infekcie sa pohybovala medzi 2-25% v závislosti od lokality. Takmer pri všetkých nakazených psoch bol ako pôvodca ochorenia diagnostikovaný druh Dirofilaria repens. Iba pri 10-tich vyšetrených jedincoch bola potvrdená prítomnosť druhu Dirofilaria immitis, z toho 9 zvierat trpelo zmiešanou formou infekcie oboma druhmi dirofilárií, a iba pri jednom psovi bola detegovaná monoinfekcia srdcovým červom. „V poslednom čase však zaznamenávame zmenu epidemiologickej situácie, narastá počet autochtónnych prípadov vyvolaných druhom Dirofilaria immitis, a to predovšetkým v oblasti juhozápadného Slovenska. V rokoch 2016 – 2020 bol tento druh zachytený pri viac ako 80 psoch, pričom vo väčšine prípadov šlo o monoinfekciu. Zároveň pribúdajú psy s klinickými príznakmi infekcie vedúcej k zlyhaniu srdca a na prelome rokov 2019 a 2020 boli zaznamenané aj smrťou končiace prípady ochorenia.“ Na Slovensku sa ochorenie po prvýkrát vyskytlo pri psoch v okresoch Nové Zámky, Komárno a Bratislava. „V roku 2019 sme v spolupráci s firmou Bayer, s. r. o., vykonali prieskum s cieľom zhodnotiť epidemiologickú situáciu dirofilariózy pri psoch v Českej i Slovenskej republike. My sme z toho vyšli podstatne horšie, v Česku sa dirofilarióza vyskytuje sporadicky, prevažne na južnej Morave. Zatiaľ. My sme v tomto roku zaznamenali prípady nákazy Dirofilariou immitis , ba aj úhyn psov v ďalších častiach Slovenska, konkrétne v okresoch Zvolen a Košice-okolie (Nižná Myšľa). Pri psíkoch sa pri pitve našiel veľký počet červov v srdci,“ upozorňuje parazitologička Martina Miterpáková. /zdroj: www.sav.sk/

c Dirofilarióza máva žiaľ viditeľné príznaky už len v pokročilom štádiu, kedy sú vyvinuté dospelé jedince. Liečba je veľmi náročná, neistá a nebezpečná. A v neposlednom rade veľmi nákladná. Liečba sa začína pomaly, antibiotikami a steroidmi. Po mesiaci od začatia liečby, ak to zdravotný stav psíka umožňuje, sa pristupuje k cielenej liečbe, čo doslova znamená zabitie dospelých jedincov (zabitie veľkého množstva červov môže upchať cievy).

Tu by sme sa mohli do témy aj hlbšie zaryť, a tiež by ste si mohli prečítať veľa článkov na internete ale prosím, namiesto googlenia liečebných metód sa povenujte prevencii. Je to jediná možnosť, ako Vaše zvieratko ochrániť. 


Každého prijatého psíka v útulku testujeme na tieto "otravné filárie" a zachytili sme už 3 prípady Dirofilarie immitis a máme jeden potvrdený prípad Dirofilárie repens.
Určite tu nechcem rozvíjať štatistiky, ale keď si predstavíme, že pred pár rokmi sa toto ochorenie považovalo výhradne za tropické, výsledky sú alarmujúce. 
Na Slovensku sú rizikovými oblasťami juhozápadné Slovensko - Podunajská a Východoslovenská nížina a Záhorie.  

Ak Vás tento článok trocha aj vystrašil, tak som v kútiku duše spokojná, lebo s istotou viem, že som ho nepísala zbytočne a trúfam si tvrdiť, že sa tým zachráni nejedno zvieratko :) Ohľadom testovania a prevencie sa poraďte s Vašim veterinárom a určite sa nenechajte odbiť keď Vám povie, že Vášho psíka psíka sa to netýka, lebo ste neboli na dovolenke. Ani naši útulkáči neboli na dovolenke.. Dirofilária je už potvrdene tu a je iba na nás ako sa voči nej budeme brániť, ako s ňou budeme bojovať!

Veronika Dosoudilová
za OZ Dog Azyl 

Joomla SEF URLs by Artio
Created by Echo WebDesign Partner of YourBrand