ÚTULOK VEĽKÝ MEDER

Naši partneri / Unsere Partner

 

10723438 964208500260642 1876539982

 

huns-sucht-sofa.at logo

 

2percent z dane

Našli ste tuláka?

Stratil som / našiel som psíka - čo mám robiť?

Skôr, ako začneme písať o tom, čo treba robiť v prípade, že sa Vám stratil psík, je dôležité vedieť čo robiť, aby sa Vám nikdy nestratil.
Najčastejším problémom je, že psík utečie pri venčení. To sa ale nemôže stať, keď ho bude držať na vôdzke. Ak potrebujete psíka poriadne vybehať, kúpte mu tzv. stopovačku, čo je extra dlhé (5-10m) vodítko. Na verejnom, neohradenom priestranstve ho z vodítka nepúšťajte. Vôdzku pre psa nevymysleli preto, aby Vám strpčovala prechádzky, ale preto, aby ste sa spolu mohli bezpečne a dlhé roky prechádzať. Každý psík sa aspoň raz v živote stretne so situáciou, z ktorej sa vyľaká a problém je na svete. Ak by sme dostali euro za každý prípad, kedy sme čítali alebo počuli vetu "..ale doteraz mi nikdy neušiel", tak už máme postavený nový útulok :)
Žiaľ aj Vám sa to môže stať, nikto nie je výnimka. Preto treba dbať na bezpečnosť psíka vždy a za každých okolností.
Ak sa však predsa len stane, že Vám psík ujde, najdôležitejšie je začať ho okamžite hľadať. Hlavne s chladnou hlavou, hravo, akoby sa nič nedialo. Ak budete s plačom pobehovať po sídlisku/dedine, a vydesene kričať jeho meno, môže sa stať, že sa ešte viac vyľaká, bude si myslieť, že sa naozaj deje niečo zlé a schová sa ešte viac.
Ak sa Vám ho podarí nájsť, pripnite ho na vodítko a choďte s ním domov, ako vždy, keď je koniec prechádzky. Neberte ho na ruky, neľutujte ho (plakať budete doma), a vôbec nikdy ho nechváľte! Môže zostať zmätený zo situácie a nabudúce si to môže vyskúšať znova :)
V prípade, že sa Vám psíka v priebehu pár hodín nepodarí nájsť, utekajte domov, sadnite si k počítaču, vytvorte leták a hneď ho začnite zdieľať na sociálnych sieťach. Leták, alebo akákoľvek výzva, musí vždy obsahovať fotku psíka (mojkacie sú super do albumu, ale na plagáte musí byť viditeľný celý), meno psíka, lokalitu kde sa stratil, kedy sa stratil, povahové vlastnosti v skratke ("je plachý, nenaháňajte ho", "nereaguje dobre na deti", "je priateľský, príde na zavolanie" atď.) a nesmiete zabudnúť ani na telefonický kontakt, kde Vás nálezca môže zastihnúť 24 hodín denne.
Ak sa výletník nenájde ani do rána, povešajte v okolí letáky. Stromy sú vďačné reklamné povrchy, je ich veľa a sú všade. Najfrekventovanejšie miesta sú vždy zastávky (autobus, električka..) a najinformovanejší ľudia sú poštárka a krčmárka. V sprievode čokolády im dajte letáčik a poproste ich aby mali oči na stopkách :) (dôležité: po nájdení psíka odstráňte všetky letáky!)
Vyhľadajte útulky v okolí a telefonicky ich kontaktujte, či im nikto nedoviezol, alebo nenahlásil Vášho psíka. nezabudnite im nechať kontakt na seba. Kontaktujte aj mestskú/obecnú políciu, či im nebol nahlásený túlavý pes na odchyt. Aj im nechajte kontakt, ak by sa pes našiel. Ak bývate na dedine, kde ešte funguje obecný rozhlas, určite využite aj túto možnosť. Nápomocní môžu byť aj veterinári. Každý pes potrebuje starostlivosť a ak najdúcha dobráci donesú na prehliadku, a veterinár vie že ho niekto hľadá, bude Vás kontaktovať. Nezabudnite si dať psíkov označiť mikročipom, zmnohonásobíte mu šancu dostať sa domov. Ak Váš psík už mikročip má, uveďte to aj na leták, a tiež si nezabudnite skontrolovať, či je čip registrovaný v centrálnom registri spoločenských zvierat www.crsz.sk
A na záver ešte jednou vetou zdôrazníme, že za bezpečnosť psíka ste zodpovední Vy, jeho pán/panička, tak si ho strážte, ako si on stráži Vás :)

Joomla SEF URLs by Artio
Created by Echo WebDesign Partner of YourBrand