ÚTULOK VEĽKÝ MEDER

Naši partneri / Unsere Partner

 

10723438 964208500260642 1876539982

 

huns-sucht-sofa.at logo

 

2percent z dane

Správny pes do správnej rodiny

spravny pes

Mnohokrát sa stretávame s problémom, že si záujemcovia vyberú konkrétneho psíka, ale my sa im ho snažíme vyhovoriť, ponúknuť iného psíka, prípadne si celú adopciu dôkladnejšie premyslieť. Záujemcovia potom odchádzajú urazení, nahnevaní a neuvedomujú si dôvod nášho rozhodnutia. Od založenia útulku sa riadime, a vždy sa budeme riadiť heslom: "Správny pes do správnej rodiny!" To, že ponúkate iné podmienky, ako si konkrétny pes vyžaduje neznamená, že ste zlý, alebo nevhodný záujemca. Vaše podmienky jednoducho nezodpovedajú potrebám konkrétneho psa.
 
Ak napríklad hľadáte malého, mladého jazvečíka, výhradne na dvor, aby Vám pochytal potkany, určite sa nedohodneme. Ak však ten jazvečík môže byť členom Vašej rodiny, nemusí v zime mrznúť v búde a v lete mu nehrozí úpal, môže si ako "hobbi" pokojne chytať aj potkany na dvore :) Opačný prípad je zase, keď sa hlásite na veľkého psa, ktorý celý život prežil slobodne na dvore a chceli by ste z neho urobiť “gaučového plyšáka”, tiež si treba podmienky premyslieť a brať do úvahy potreby psa.
 
Je bežné, že rodina hľadá psíka pre babku/dedka a rovno si vyberajú šteniatka. Dôvod? "Babke/dedkovi umrel 15 ročný psík a tiež ho mali od šteniatka". Áno, veríme a vôbec nespochybňujeme, babkinu/dedkovu starostlivosť, ale berieme (a aj Vy by ste mali brať) do úvahy, že pred pätnástimi rokmi mali o 15 rokov menej, boli vitálnejší a ľahšie zvládali výchovu šteniatka. Pri výbere psíka pre staršiu osobu je veľmi dôležité zohľadniť zdravotný stav, vitalitu a možnosti člena rodiny, ktorému psíka vyberáme. A tiež je nevyhnutné, aby sa pred adopciou babka/dedko so psíkom stretli osobne! Nedá sa zaručiť, že Vami vybraný psík bude vhodný pre tretiu osobu!
 
Ak hľadáte psíka výhradne na stráženie, určite zabudnite na reťaz a celodenný pobyt v koterci! Samozrejme nie je problém vybrať Vám vhodného psa na tento účel, ale musíte mu zabezpečiť základné podmienky pre spokojný život, a to koterec určite nie je! Každý strážny pes potrebuje byť členom rodiny. Ak by necítil, že k rodine patrí, načo by si ju potom strážil?
 
Ak ste aktívna rodina a vybrali ste si aktívneho psíka, ktorý potrebuje veľa pohybu a je spoločenský, urobili ste správne rozhodnutie. Ak ste však rodina s malými deťmi, s minimálnym voľným časom, prípadne deti nemáte ale bývate v malom byte a ste preč z domu aj desať hodín denne, a Váš výber padol na takéhoto psíka, nie sme presvedčené, že ste urobili správne.
 
 
Ak si vyberáte psíka a už máte iné domáce zvieratá, treba si vybrať takého, ktorému ich prítomnosť už od začiatku nebude vadiť. Nikde nie je písané, že pes si musí zvyknúť na všetko. Vy už máte vytvorené rodinné podmienky, do ktorých by mal zapadnúť, ale nie za každú cenu a určite nie na úkor Vášho alebo jeho šťastia!
 
Ide nám vždy a dobro psa a nie o to, aby sme "kritizovali" Vaše podmienky! Neorientujeme sa na kvantitu domovov ale na kvalitu. Keď sa psík adoptuje, v rodine by mal zostať do konca svojho života. Ak si však nevyberiete správne, môže to spôsobiť problémy nie len Vám ale aj tomu zvieraťu. Pre Vás bude najväčším problémom ošklbaný gauč ale toho chudáka môže návrat z rodiny do koterca úplne zlomiť!
 
Ak máte konkrétne požiadavky na psíka, veľkosť, povahové vlastnosti atď. určite neodporúčame adopciu šteniatka. Tým, že nepoznáme ich rodičov, nikdy nevieme zaručiť "čo z nich vyrastie". V takýchto prípadoch si treba vybrať dospelého psíka, ktorý sa bude "hodiť" do Vašej rodiny. Nie, netreba sa báť, rovnako ako človek, aj pes sa učí do konca svojho života. Hygienické návyky si dokáže osvojiť aj starý psík, dokonca oveľa rýchlejšie ako šteniatko. Dospelý vyrovnaný pes rýchlejšie zapadne do Vášho každodenného života, ako aktívne šteniatko, ktorému sa treba prispôsobovať.
 
Samozrejme nikdy nevieme na 100% zaručiť, že Vami vybraný psík sa u Vás doma bude správať podľa Vašich očakávaní. Poznáme ich povahy, poznáme ich správanie v útulku, ktoré niekedy môže byť skreslené stresovým útulkovým prostredím, ale to nemení nič na ich základnej povahe. Ak je psík priateľský, bude taký aj doma, ak k nemu budete pristupovať správne.
V popise každého jedného psíka môžete čítať, že potrebuje byť členom rodiny. To samozrejme neznamená, že s Vami musí spať v posteli, alebo, že mu musíte kúpiť ružovú búdu. Nepoznáme ich minulosť, ale každého jedného učíme na lásku k človeku. Návštevníkov prosíme, aby s nimi trávili čas vo výbehoch, aby si tak psi zvykali na prítomnosť cudzích ľudí. 90% psov sa po prijatí do útulku stáva "ľudomilom", začína lipnúť na prítomnosti a spoločnosti človeka. Pravidelný kontakt s človekom, prechádzky, spoločné aktivity so psom, sú základnými podmienkami, ktoré očakávame aj od rodiny.
Každý pes potrebuje určité základné podmienky pre spokojný a vyrovnaný život, ktoré sú v podstate u každého rovnaké (pravidelná strava, čistá voda, bezpečie, v zime teplo, v lete chládok, prechádzky, zdravotnú starostlivosť, starostlivosť o srsť, uši a pod.). Všetky ostatné potreby sú individuálne a Vy ste práve tým, kto musí vedieť, či ich máte, alebo nemáte možnosť zabezpečiť. Sú psí, ktorí si bohato vystačia aj sami na dvore, ale sú aj psi, ktorí si veruže vyžadujú byť s človekom v dome. Ak ste dočítali až do konca a rozhodli ste sa pre adopciu srdcom a nie očami, čaká vás veľa radosti a lásky, ktorú vám toto stvorenie určite dá. To ale iba za podmienky, že si vyberiete správne.
 
 
Azylákov, čakajúcich na Vás, nájdete tu: http://dogazyl.sk/na-adopciu Podmienky adopcie psíka sú veľmi jednoduché, podrobne si o nich môžete prečítať tu: http://dogazyl.sk/podmienky-adopcie
 
Našim hlavný cieľom je spokojný pes, a samozrejme spokojná rodina
 
Team OZ Dog Azyl
Joomla SEF URLs by Artio
Created by Echo WebDesign Partner of YourBrand